Odběr plazmy dárci neuškodí

8. srpna 2024

Na transfuzním oddělení Svitavské nemocnice panuje i v odběrové dny dobrá nálada. Dárci přicházejí pravidelně na odběr krve vždy v pátek ráno, dle potřeby i ve středu. Na tamním oddělení ale můžete darovat i plazmu. Dárců plazmy ubývá, ať už kvůli mýtům, kterými je darování plazmy opředeno, anebo mají problém s její následnou distribucí. Krevní plazma je přitom důležitější, než si leckdo připouští, a pro svoje vlastnosti se stala nezbytnou součástí farmacie.

Pardubickou nemocnici opět omezí odstávka elektrické energie. ČEZ bude 17. 8. měnit zařízení trafostanice

7. srpna 2024

S ročním odstupem proběhne v sobotu 17. srpna v Pardubické nemocnici od 6.00 do 22.00 opět plánovaná odstávka elektrické energie. Důvod je tentokrát na straně dodavatele elektrické energie (ČEZ), který potřebuje vyměnit vysokonapěťové stykače ve své trafostanici v areálu nemocnice. Dodávka elektrické energie bude v této době zajištěna pomocí náhradních zdrojů elektrické energie tak, aby byly s omezeními (popsanými dále) zachovány všechny provozy nemocnice. V čase odstávky bude pro příjem pacientů uzavřeno iktové centrum a kardiocentrum, v omezeném provozu bude fungovat i urgentní příjem. Otevřena nebude ani lékárna, a to po celý den. Naopak tentokrát nebude omezen příjem rodiček do porodnice.

Slunce, teplo a voda jsou pro děti radost, bez dohledu ale představují riziko

6. srpna 2024

Léto je obdobím, kdy mnoho rodin tráví čas u vody nebo na pláži. Slunce a teplo ale přináší kromě radosti i rizika, hlavně pro ty nejmenší. Děti jsou citlivější na vysoké teploty a mohou se rychleji přehřát, což vede k úpalu nebo úžehu. „Nemají ještě takovou termoregulaci jako dospělí, proto je musíme hlídat,“ říká primář dětského oddělení Pardubické nemocnice Marian Šenkeřík. Dohled je důležitý i kdekoli v blízkosti vody.

Zákazníci Konzumu přispěli Orlickoústecké nemocnici na nový endoskop

2. srpna 2024

Zástupci společnosti KONZUM předali Nadačnímu fondu S Námi je tu lépe šek na 115 600 korun na pořízení nového endoskopu do Orlickoústecké nemocnice. Je to výtěžek sbírky vyhlášené 1.5.2024. Samotné družstvo dalo do sbírky 10 tisíc korun, zbytek věnovali zákazníci. Ti si mohli vyzvednout dárcovský kupon v hodnotě 30 korun, které zaplatili u pokladny, kupon přitom mohli použít vícekrát.