Den hygieny rukou opět připomněl, jak snadná může být prevence proti šíření nemocí

30. května 2024
V květnu si Nemocnice Pardubického kraje připomněla důležitost správné hygieny a čistoty rukou. V Orlickoústecké a Svitavské nemocnici připravili pro veřejnost bohatý program Dne hygieny rukou a Litomyšlská nemocnice si letos přichystala soutěž o nejlepší kreslený vtip.

Mytí rukou patří k základním pravidlům osobní hygieny, kterou všichni vykonáváme několikrát za den. Zásadní je však nejen četnost mytí rukou, ale i správné provedení. „Techniku mytí je třeba si pod zkušeným dohledem vyzkoušet. Nemusí to být tak jednoduché, jak se zdá“, řekla náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice Hana Maršíková. Velký zájem o akci měly dětí, které se hravou formou učily, jak si kvalitně umývat ruce. Za odměnu dostaly omalovánku nebo pexeso s obrázkem bacilů. Pro dospělé zdravotníci z nemocnice připravili křížovku. Na toho, kdo ji vyluštil, čekal drobný dárek.

Kontrola čistoty rukou pod UV lampou

Obě nemocnice přivítaly spoustu dětí z mateřských a základních škol. Přišli i rodiče s dětmi či senioři. "Každý, kdo si u nás vyzkoušel správný postup mytí rukou, mohl si zkontrolovat výsledek pod UV lampou a zjistit, nakolik byl úspěšný v likvidaci nečistot“, prozradila náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová

Soutěž: Humor a čisté ruce – půl zdraví

Litomyšlská nemocnice v letošním roce místo akce s nácvikem hygieny rukou uspořádala soutěž o nejlepší kreslený vtip na téma čistoty rukou. „Zapojilo se 38 soutěžících, kterým velice děkujeme. Odborná porota se jednohlasně shodla na celkovém vítězi, kterým se stala Anna Asfield z Gymnázia Holice. Její obrázek se stane hlavním motivem plakátu pro kampaň Dne hygieny rukou v roce 2025,“ uvedla náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice Marketa Nemšovská.

"Akci díky velkému zájmu z řad veřejnosti vidíme opět jako zvlášť povedenou. Všem patří velký dík, ať už zájemcům, kteří nás navštívili, tak i zdravotníkům, jež se podíleli na přípravě a průběhu celého dne,“ uzavřel manažer ošetřovatelské péče Oldřich Hošek. Návštěvníci osvětové akce si mohli navíc odnést edukační letáčky, podle kterých si mohou i doma správně nacvičovat mytí rukou.