„Duševní hygiena je ve zdravotnictví klíčová,“ říká oceněná sestra

10. října 2024
Veronika Ševčuková zakončila magisterské studium na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice diplomovou prací na téma duševní zdraví sester. Preciznost práce neušla ani vedení Nemocnice Pardubického kraje, které předalo čerstvě vystudované sestře studentskou cenu.

Duševní zdraví sester

„Péče o druhé je poslání, které Vás musí bavit. To jsem si uvědomila už během studia na střední zdravotnické škole,“ říká Veronika Ševčuková, která ve studiu zdravotnického oboru pokračovala na Univerzitě Pardubice. Pro svou bakalářskou práci si zvolila téma šikany na pracovišti: „V diplomové práci jsem na toto téma víceméně navázala, protože duševní zdraví sester s tím úzce souvisí. Mou hlavní motivací bylo rozšířit povědomí o tomto tématu, stejně jako možnosti, které jednotlivá pracoviště sestrám nabízí a o kterých mnohdy nemají ani ponětí.“

Balanc v životě i na pracovišti

Veronika Ševčuková během studií působila například v Orlickoústecké nemocnici. Právě během praxe zjistila, že u duševního zdraví je nesmírně důležitá prevence. „Duševní hygiena je zásadní, jelikož práce ve zdravotnictví je náročná nejen fyzicky, ale i po psychické stránce. Proto je třeba využívat všechny dostupné preventivní prostředky, třeba podporu ze strany vedení i kolegů. Klíčovou roli hraje také udržení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem,“ dodává oceněná sestra, která se aktuálně těší z nové pracovní příležitosti, ale na studium nezanevřela. „V budoucnu bych si ráda dodělala specializační vzdělání v oboru intenzivní péče,“ přiznává Veronika Ševčuková.

Pocit zadostiučinění

Veronika Ševčuková si ocenění váží: „Beru to jako zadostiučinění za noci strávené u počítače a skript. Zároveň mě to utvrdilo v důležitosti tématu duševního zdraví sester, z toho mám upřímnou radost.“ Rozhodnutí, stát se zdravotní sestrou, nelituje: „I když je to náročné povolání, zároveň je nesmírně naplňující a smysluplné. Každý den přináší nové výzvy. Největší odměnou je pocit, že skutečně pomáháte lidem v nejnáročnějších momentech jejich života.“