Sestry se školily v moderních postupech péče o rány

4. října 2024
Hodnocení, ošetřování a dokumentování ne/hojících se ran patří mezi velmi časté intervence sester. V Litomyšlské nemocnici proto všeobecné sestry prohloubily své znalosti péče o rány a zúčastnily se na začátku října školení, které organizovala vrchní sestra chirurgických oborů Ctislava Nováková.

Mezi školenci byly nejen sestry specializované na hojení ran, ale také ostatní sestry, které přebírají dílčí ošetřovatelské intervence v rámci nepřetržité péče o hospitalizované pacienty. I ony totiž musí mít dostatečné znalosti k tomu, aby ránu správně ošetřily. Jednou z hlavních myšlenek školení byl fakt, že dnešní ošetřovatelská péče o ránu se nezaměřuje pouze na samotný defekt, ale na pacienta s ránou komplexně. Celkový zdravotní stav hraje při hojení ran důležitou roli.

„Díky vzdělávání a získaným zkušenostem efektivně využíváme metod fázového hojení ran a jiných technologických postupů. V péči o chronickou ránu nám nové metody umožňují zvýšit komfort pacienta, jeho kvalitu života a snížit některé nepříjemné příznaky spojené s většími defekty, jako je například bolestivost, sekrece, potlačení rizika infekce a další,“ vysvětlila Ctislava Nováková. Náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice Marketa Nemšovská doplnila, že v posledních letech se právě sestry z různých oborů velmi angažují v moderních metodách hojení ran a stále se vzdělávají. Odborná způsobilost jim pak umožňuje uplatnit své znalosti v přímé péči o pacienty a zvolit optimální terapeutický postup.