Evakuace litomyšlské neurologie kvůli požáru. Naštěstí jen cvičná

Evakuace litomyšlské neurologie kvůli požáru. Naštěstí jen cvičná
Foto: Cvičná evakuace Litomyšlské nemocnice
16. června 2023
Na neurologickém oddělení Litomyšlské nemocnice došlo k požáru. Naštěstí jen k fiktivnímu. Nejprve vypukl poplach. Stisknutím požárního tlačítka byli okamžitě informováni hasiči, kteří do pěti minut dorazili na místo. Tam už 16 figurantů z řad zaměstnanců nemocnice a studentek Střední zdravotnické školy Svitavy představovalo pacienty, kteří čekali na záchranu.

„Skuteční pacienti byli o nácviku evakuace předem informováni. Byli upozorněni na to, že se jedná o cvičení, a to hlavně z toho důvodu, aby zachovali klid,“ ujistil vedoucí oddělení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Antonín Lampárek.

Cenná zkušenost pro všechny

„Figuranti byli rozděleni do několika skupin, na mobilní a imobilní pacienty. Nacházeli se po celém neurologickém oddělení včetně jednotky intenzivní péče. Odtud byli evakuováni přímo na lůžku,“ konstatoval Antonín Lampárek. 

„Je určitě dobře, že jsme si cvičnou evakuaci mohli vyzkoušet za běžného provozu. Byla to pro nás cenná zkušenost. Brali jsme to i jako zkoušku toho, co všechno se může při takovéto mimořádné události přihodit. Vždy je lepší, když je člověk připravený než zaskočený,“ uvedla vrchní sestra neurologického oddělení Litomyšlské nemocnice Alena Brandýská.

„Člověk si ani třeba neuvědomí, co všechno by se mohlo stát. Bylo zajímavé cvičnou evakuaci zažít na vlastní kůži. Alespoň teď máme představu, jak by to asi vypadalo, kdyby došlo ke skutečnému požáru. Je jasné, že by tam asi bylo víc stresu než při této zkoušce,“ shodly se studentky Střední zdravotnické školy Svitavy, které při cvičné evakuaci měly role figurantek. Některé z nich se do svých postav vžily velmi věrohodně a simulovaly situace, které by při skutečném požáru mohly nastat. „Předstírala jsem, že jsem upadla do mdlob,“ svěřila se jedna z nich.

Spolupráce hasičů a personálu nemocnice

„Zásahy v nemocnici jsou pro nás jedny z nejtěžších, s kterými se můžeme setkat. Zejména v případě, kdy je potřeba evakuovat pacienty, kteří jsou na lůžkovém oddělení nebo na jednotce intenzivní péče,“ sdělil za Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje velitel zásahu Josef Jiruše z územního odboru Svitavy.

„Ověřili jsme si, že úspěšnost zásahu vždy přímo souvisí s tím, jaká je spolupráce s personálem nemocnice. V tomto případě byla výborná,“ poznamenal Josef Jiruše. 

„Důležité pro nás bylo, že jsme se mohli seznámit s prostředím nemocnice. Při cvičné evakuaci jsme spolupracovali i s dobrovolnými jednotkami z Dolního Újezdu a z Čisté u Litomyšle,“ pokračoval velitel zásahu, kterého se zúčastnily dvě desítky hasičů. 

Cvičná evakuace s hasiči po 9 letech

Cvičná evakuace ve spolupráci s hasičským záchranným sborem, která se v Litomyšlské nemocnici odehrála po 9 letech, měla za cíl ověřit funkčnost všech požárně bezpečnostních zařízení, správnost zpracovaného evakuačního plánu a připravenost zdravotnického personálu. „Potvrdilo se, že vše funguje tak, jak má,“ řekl Antonín Lampárek a dodal, že cvičné evakuace bez přítomnosti hasičského záchranného sboru se konají pravidelně každý rok.

Snad jedinou výraznější komplikací cvičné evakuace litomyšlské neurologie bylo parkování některých vozidel mimo vyhrazená místa. „Při příjezdu do areálu nemocnice nám vozy blokovaly komunikaci. To by v případě skutečného zásahu mohl být problém,“ uzavřel velitel zásahu a apeloval na to, aby řidiči byli v tomto směru ohleduplnější.  

Další aktuality