Karcinom prostaty i močové kameny. Na tradiční konferenci se řešila (nejen) nejčastější urologická onemocnění

12. prosince 2022
Po dvouleté odmlce se v Ústí nad Orlicí opět sešli odborníci v oblasti urologie na tradiční, tentokrát již XV. urologické konferenci. Celodenní program naplnila zhruba desítka přednášek odborníků z řad lékařů i sester.

Urologickou konferenci, která se uskutečnila v koncertním sále orlickoústecké ZUŠ Jaroslava Kociana, zahájil primář pořádajícího urologického oddělení Orlickoústecké nemocnice Martin Novák. „Hlavním cílem urologické konference je sdílet záležitosti, na které při naší práci denně narážíme, mít možnost je projednat, předat si zkušenosti či úspěchy,“ řekl primář urologie.

První přednáškový blok se věnoval zejména tématu karcinomu prostaty, respektive jeho diagnostice prostřednictvím biopsie prostaty, tedy odběru vzorku k potvrzení či vyloučení přítomnosti karcinomu. Trendem v této oblasti je tzv. fúzní biopsie prostaty, která umožňuje digitální spojení dat z magnetické rezonance a ultrazvuku. Díky tomu se dá ložisko karcinomu lépe lokalizovat a výsledky biopsie zpřesnit. „V posledních deseti letech se v urologii spoustu věcí posunulo, právě především v oblasti karcinomu prostaty, jehož problematika je diskutována na všech odborných fórech,“ podotkl primář s tím, že tento karcinom je jedním z nejčastěji diagnostikovaných zhoubných nádorů u mužů a jeho výskyt se neustále zvyšuje.

Druhá část konference pak byla věnována především tématu urolitiázy, tedy močových kamenů. Zkušenosti i současné trendy související s touto diagnózou řešili, stejně jako témata první části konference, odborníci a odbornice z urologických oddělení Nemocnice Pardubického kraje i Fakultní nemocnice Hradec Králové.