Lepší endoskop pro Orlickoústeckou nemocnici pomůže pořídit Nadační fond S námi je tu lépe!

20. května 2024
Nadační fond S námi je tu lépe!, který spolupracuje s Orlickoústeckou nemocnicí už od začátku svého vzniku, vyhlásil v roce 2024 sbírku na nový projekt. Pro chirurgické oddělení se bude snažit získat prostředky na nákup nového endoskopu pro vyšetření rekta a anu. Pomoc nabídl i dlouhodobý partner nemocnice i nadačního fondu – obchodní družstvo KONZUM v Ústí nad Orlicí.

Nový endoskop umožní pořizovat vysoce kvalitní 3D snímky a videozáznamy a poskytuje lékaři lepší obraz a přehled během vyšetření. „Tím usnadňuje provádění diagnostických a léčebných úkonů, což je největším přínosem nové technologie pro pacienta,“ uvedl Vratislav Dědek, oblastní ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice.

Endoskopické vyšetření totiž hraje důležitou a nezastupitelnou roli při diagnostice karcinomu tlustého střeva, konečníku a řiti. „Během vyšetření můžeme daný segment nejen vizuálně zkontrolovat, ale rovnou odebereme vzorek podezřelé tkáně pro další zkoumání nebo odstraníme nalezený polyp,“ uvedl primář chirurgického oddělení Aleš Siatka.

Snímky z vyšetření lze také ihned digitálně sdílet pro případ předání pacienta do jiného zařízení nebo pro potřeby externí konzultace. Díky malým rozměrům lze přístroj využít i přímo na operačním sále, což u klasické endoskopické věže možné není.

Případů karcinomu střeva přibývá

Kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva, konečníku a řiti, je každoročně v ČR diagnostikován zhruba 7 700 pacientům. Přibližně 3 400 pacientů ročně tomuto onemocnění podlehne. Včasný záchyt je proto zásadní a většina pacientů, kteří podstoupí léčbu v prvním stádiu onemocnění, se úplně uzdraví. „To, že nás nová technologie v době nárůstu onkologických onemocnění obecně, a zhoubných nádorů střeva v české populaci speciálně, posune dopředu v časném záchytu těchto onemocnění, bylo rozhodujícím faktorem, proč rada nadačního fondu vybrala letos právě tento projekt,“ řekl člen správní rady Nadačního fondu S námi je tu lépe! a současně primář ORL Orlickoústecké nemocnice Josef Hájek.

KONZUM se připojí s podporou nemocnice během tradiční sbírky Společně za úsměv

Aby se podařilo získat prostředky na nákup endoskopu v hodnotě přesahující 800 000 Kč, zaměřilo na tento projekt svoji kampaň také obchodní družstvo KONZUM v Ústí nad Orlicí, které se i letos rozhodlo projekt Nadačního fondu S námi je tu lépe! podpořit. Zákazníci KONZUMU mohou projekt a nemocnici finančně podpořit a přispět přímo na prodejnách u pokladen prostřednictvím dárcovského třicetikorunového kuponu.

Sbírka na prodejnách probíhá od 1. 5. do 30. 6. 2024.

Aktuální stav vybraných prostředků mohou dárci sledovat na www.konzumuo.cz/szu.