Litomyšlská nemocniční lékárna slaví 15. narozeniny. Chce být i nadále místem, kde pomohou a kde to voní

Litomyšlská nemocniční lékárna slaví 15. narozeniny. Chce být i nadále místem, kde pomohou a kde to voní
14. října 2022
Litomyšlská nemocniční lékárna slaví 15. výročí od svého otevření. „Ta současná, která se nachází při vstupu do areálu Litomyšlské nemocnice, zahájila svůj provoz v nově postavené budově 29. října roku 2007,“ uvedla Vlasta Spurná, vedoucí Ústavní lékárny.

Začátky provozu lékárny byly hodně náročné. „Personál, který zde pracoval, investoval do rozjezdu lékárny mnoho času, energie i sil. Záleželo nám na tom, aby tu vznikla lékárna, která bude poskytovat kvalitní služby. Myslím si, že se investovaná energie vyplatila,“ konstatovala Vlasta Spurná.

Ústavní lékárna je lékárnou s odbornými pracovišti. Jejím hlavním úkolem je poskytnout specializované lékárenské služby pro odborná oddělení nemocnice, ale také pro jiná zdravotnická zařízení, nezdravotnické organizace a pro veřejnost.

Lékárna se dělí na nemocniční a veřejnou část. Ta nemocniční vybavuje lůžková oddělení hromadně nebo individuálně vyráběnými léčivy. „Ve veřejné části kromě léčiv vydávaných na lékařský předpis a zdravotnických pomůcek na poukaz vedeme běžný sortiment doplňků stravy, homeopatika, čaje, léčebnou kosmetiku, základní veterinaria či zdravotní obuv. Odebíráme nepoužitelná nebo prošlá léčiva od obyvatel a zprostředkováváme domácí rozvoz pro pacienty na sondové nebo sippingové výživě,“ upřesnila vedoucí Ústavní lékárny, kde vám mimo jiné na požádání bezplatně změří krevní tlak.

Největší zájem je podle Vlasty Spurné o léčiva, která předepisují lékaři z ambulancí Litomyšlské nemocnice, například z očního oddělení, ortopedie, interny či chirurgie. „Zázemí nemocnice je pro nás velkou výhodou,“ potvrdila vedoucí Ústavní lékárny a dodala, že dalším benefitem lékárny je možnost individuální přípravy léčiv přímo na míru pacientovi. „Tímto způsobem jsme schopni nachystat například oční a nosní kapky, masti, krémy, roztoky, čípky, kloktadla či zásypy,“ podotkla Vlasta Spurná. „Řadu léčiv a dalšího sortimentu, pokud momentálně nejsou k dispozici, dokážeme obstarat poměrně rychle, v mnoha případech ještě tentýž den nebo do druhého dne,“ doplnila vedoucí Ústavní lékárny.

„I když v posledních letech lékárny díky reklamám a různým kampaním působí na pacienta více jako obchod, snažíme se, aby naše lékárna zůstala především zdravotnickým zařízením a službou lidem. Aby byla tím klidným místem, kde to voní, kam můžete přijít pro informaci nebo pro radu,“ poznamenala Vlasta Spurná.

Za 15 let existence lékárny vydal její osmičlenný odborný tým ve veřejné části 580 000 receptů, 61 000 poukazů na zdravotnické pomůcky, 22 200 individuálně připravovaných léčiv na lékařský předpis. Ve volném prodeji se uskutečnilo celkem 416 000 výdejů. V nemocniční části bylo pořízeno 60 500 žádanek na lůžková oddělení a 23 740 individuálně připravovaných léčiv.

Ústavní lékárna má pro veřejnost otevřeno každý všední den od 7.00 do 16.30 hodin a o všech nedělích a vybraných svátcích od 8.00 do 13.00 hodin.

15. narozeninám uspořádá litomyšlská nemocniční lékárna Dny otevřených dveří, které se uskuteční v úterý 25. a ve středu 26. října 2022 od 9 do 13.30 hodin. Během nich budou moci zájemci nahlédnout do jejího zákulisí. Předpokládaná délka trvání prohlídky je cca 30 minut. Kapacita každé prohlídky je omezená maximálním počtem 6 osob.

Na oba narozeninové dny otevřených dveří si lékárna přichystala pro své klienty zajímavé dárky. Kromě 15% slevy na vybraný sortiment si zde bude možné také nechat bezplatně změřit krevní tlak nebo BMI index tělesné hmotnosti.


ODPOSLECHNUTO V LÉKÁRNĚ

Za 15 let existence litomyšlské nemocniční lékárny zazněla od klientů řada zajímavých perliček:

Pravděpodobně potenciální tatínek přišel koupit „gravitační test“.

„Březovou vodu do očí,“ žádal jeden z klientů, který pak odcházel s borovou oční vodou.

Kolegyni překvapil dotaz na „slunečníkový olej“, z něhož se poté vyklubal slunečnicový olej.

Pěkný byl také požadavek na hořčík v tabletách. Když kolegyně začala jmenovat, jaké magnezium je v lékárně k dispozici, dostalo se jí reakce: „a neměli byste ten hořčík samotný, bez toho magnezia?“

Místo tetraboritanových globulí si paní přála „10 tetraborických globulí“.

Víte, co je „řepíkový čaj se šňůrkama“? Tak klient nazval řepíkový čaj v nálevových sáčcích.

Co mohou být „šťouchátka do uší“? Ano, jde o vatové štětičky.

„Jedny umělé kapky, prosím,“ znělo přání pacienta, který byl z očního oddělení odeslán pro umělé slzy do očí.

Kolemjdoucí si šel zakoupit kuřata do nedalekých líhní a v lékárně poptával „krabičku na 10 kuřátek“.

Další aktuality