Moderní pomůcky zlepšují život pacientům se stomií

4. června 2024
Sestry z Litomyšlské nemocnice absolvovaly kurz péče o pacienty s vývodem. „O školení byl velký zájem a sestry obsadily celou kapacitu“, chválí účast organizátorka akce Ctislava Nováková. Hlavním cílem bylo prohloubení teoretických znalostí a praktický nácvik ošetření pacienta.

Stomik je pacient, který má vyvedený dutý orgán na povrch těla. Může to být tenké nebo tlusté střevo, ale i močové cesty. A potřebuje vysoce specializovanou péči při ošetřování vývodu i rady, jak o stomii sám doma pečovat.

Zkušená stomická sestra dávala konkrétní rady ze své praxe

Účastníky kurzu čekal hlavně praktický nácvik pod vedení zkušené stomické sestry, která sdílela své zkušenosti, ukázala přesný postup a použití pomůcek a poradila, jak připravit výukový plán pro pacienta. Pomůcky pro ošetřování stomií jsou dnes dostupné a nabídka je široká. „Sestry ale musí umět posoudit, která z pomůcek je vhodná pro každého jednotlivého pacienta“, zdůraznila náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice Marketa Nemšovská.

Pacient s vývodem může díky pomůckám žít zcela běžný život

Důležité je přitom nejen dokonalé zvládnutí techniky ošetřování, ale hlavně společné úsilí zdravotníka i pacienta, aby člověk se stomií mohl vést co nejkvalitnější život s minimem omezení. To znamená, aby mohl chodit do práce, cestovat, věnovat se sportu, u žen otěhotnět a mít plnohodnotný život.