Nadační fond Orlickoústecké nemocnice vyhlásil nový projekt. Tentokrát se zaměřuje na chirurgii končetin

25. února 2022
Po dvou letech, kdy se nemocnice musely naplno zabývat především pandemií covidu-19, situace konečně umožnila tradiční setkání zástupců Nadačního fondu Orlickoústecké nemocnice s Námi je tu lépe! s jeho partnery a podporovateli. Při této příležitosti byl zároveň vyhlášen nový projekt.

Ačkoli pandemické období z velké části zastínilo vše ostatní a tradiční setkání se v posledních dvou letech nemohlo uskutečnit, činnost Nadačního fondu S námi je tu lépe! se nezastavila. Díky mnoha dárcům a podporovatelům tak bylo dokončeno několik dalších projektů a vyhlášen jeden nový. A právě projekty byly hlavním tématem společného setkání zástupců fondu s představiteli měst, obcí, regionálních firem i Pardubického kraje. Každoročně totiž správní rada Nadačního fondu oslovuje primáře Orlickoústecké nemocnice s možností spolupráce na finančním zajištění nového vybavení. Fond pak následně vybere projekty, kterým budou získané prostředky přiděleny. Od roku 2013, kdy byl fond založen, se podařilo vybrat již více než 11 milionů korun.

Je strašně důležité, že i v době poznamenané pandemií jsou samosprávy, podnikatelé i jednotlivci schopni a ochotni finančně přispět a vyjádřit tím soudržnost s nemocnicí,“ řekl při setkání jeden ze zakladatelů a předseda správní rady Nadačního fondu Kvido Štěpánek.

Medicína je stále více a více o technologiích, které jsou čím dál tím komplikovanější, a samozřejmě i dražší. Díky Nadačnímu fondu se daří část těchto technologií pořizovat, za což všem, kteří přispívají, patří velké poděkování,“ uvedl ředitel pro zdravotní služby a člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje Vladimír Ninger.

Pořízené přístroje již pomáhají

Při setkání byly vyhodnoceny poslední tři uzavřené projekty. Prvním z nich byl projekt s názvem Efektivní léčba cévních uzávěrů, díky němuž byl pro radiodiagnostické oddělení pořízen nový katetr pro léčbu cévních uzávěrů. Moderní přístroj od doby pořízení pomohl již třinácti pacientům.

Dalším dokončeným je projekt Vaše kameny, naše starost. Jeho cílem bylo zakoupit ultrazvukovou „drtičku“ močových kamenů pro urologické oddělení, která dokáže rozdrtit kameny v jakékoli etáži močových cest. Drtičku již urologové využili u třinácti operací a rozdrtili s ní osm kamenů v močových měchýřích.

Třetí z hodnocených projektů nesl název Moderní diagnostika závratí. Díky vybraným financím se podařilo na ORL oddělení pořídit pokrokovou technologii pro diagnostiku poruch rovnováhy a závrati, a to sledováním pohybu očí. Technologie dokáže komplexně vyšetřit vestibulární funkce pacienta, zjistit poruchu a zároveň určit další prognózu.

Nový projekt pomůže pacientům se zlomeninou

Pro první polovinu roku 2022 správní rada fondu vybrala projekt chirurgického oddělení, které předložilo návrh na zakoupení inovativního přístroje, který umožní rozvoj operačního ošetření zlomenin ruky a nohy. Systém Electric Pen Drive, který je předmětem nově vyhlášeného projektu, umožní přesněji a šetrněji voperovat implantáty ke zhojení zlomenin a pacientům se díky lepšímu hojení dříve se navrátit k běžné činnosti.

Více informací o projektech i Nadačním fondu je k dispozici zde.