Nemocnice Pardubického kraje pokračuje s obnovou vybavení a v nákupu nových přístrojů

25. února 2022
Nemocnice Pardubického kraje pokračuje s obnovou stávajícího vybavení a v nákupu nových moderních přístrojů. Nové technologie už pomáhají v Pardubicích a Svitavách, brzy přibydou další i do ostatních nemocnic, a to i díky projektu Zvýšení kvality návazné péče Integrovaného operačního programu (IROP).

Do Pardubické nemocnice byl dodán nízkoteplotní sterilizátor pro centrální sterilizaci za 1,68 milionu korun. O zhruba půl milionu méně stály tři kardiologické ultrazvukové sondy. „Jedna z nich je unikátní v tom, že se využívá při vyšetření srdce přes jícen,“ sdělil vedoucí odboru zdravotnické techniky a metrologie Nemocnice Pardubického kraje Jan Raděj.

Modernizace kardiologického vybavení

„Bez jícnové sondy bychom se neobešli, pro některé diagnózy je nezbytná. Vyšetření je díky ní také mnohem přesnější,“ shrnul náměstek pro léčebnou péči Pardubické nemocnice pro interní obory Jan Matějka, který je současně primářem kardiologického oddělení.

Do Svitavské nemocnice přibyl vylepšený spiroergometrický systém. Šlo o modernizaci stávajícího vybavení v hodnotě 677 tisíc korun, které bude sloužit kardiologickým pacientům na interní ambulanci. „Spiroergometrický systém umožňuje přesně měřit tělesnou výkonnost především u pacientů se srdečním selháním. Zároveň jsme získali i analýzu pulzní vlny, která pomáhá zhodnotit tuhost cévních stěn,“ sdělil lékař kardiologické ambulance Svitavské nemocnice Pavel Kolečkář.

Na modernější přístroje se mohou těšit také v Chrudimské a Litomyšlské nemocnici. „V prvním čtvrtletí roku 2022 se rozeběhlo i vybavení centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici,“ řekl vedoucí odboru zdravotnické techniky a metrologie Nemocnice Pardubického kraje.

Další významné investice do zařízení Nemocnic Pardubického kraje budou financovány rovněž z projektu REACT-EU.