Nemocnice vyhlásily v souvislosti s nehodou v Pardubicích traumaplán 1. stupně

6. června 2024
V souvislosti s nehodou na železničním koridoru v Pardubicích byl v Nemocnici Pardubického kraje vyhlášen traumaplán I. stupně, a to ve čtyřech nemocnicích z pěti. Zdravotnická záchranná služba však v tuto chvíli vozí zraněné zatím pouze do Pardubic, případně na pracoviště vyššího typu. Vyhlášení traumaplánu v dalších našich nemocnicích je v tuto chvíli spíše preventivním opatřením pro případ vyššího počtu zraněných.

Ve 23.11 hod. 5.6.2024 byla záchranným systémem Pardubického kraje nahlášena mimořádná událost a následně byl  v nemocnicích v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli aktivován traumatologický plán 1. stupně.

Jak probíhá aktivace traumatologického plánu?

Nemocnice se na aktivaci traumatologického plánu pravidelně připravuje prostřednictvím cvičení. Interně má zpracovaný dokument s názvem Traumatologický plán NPK. Jeho cílem je bezprostřední aktivace zvláštního systému poskytování neodkladné a následné péče. Urychleně se zajistí dostatečné kapacity personálu, lůžek nebo třeba zdravotnického materiálu včetně zásob krve.

Poté co kontaktní místo nemocnice obdrží zprávu o hromadném neštěstí z operačního střediska Zdravotnické záchranné služby a opětovně informaci ověří, spustí se v nemocnici přes systém SOS NEMO Traumatologický plán. Ten po zadání základních parametrů rozešle informace všem klíčovým osobám z řad zdravotníků i managementu společnosti.

Další informace budeme průběžně doplňovat.