„Pediatrie je i pro mladé lékaře výbornou školou,“ říká primářka dětského oddělení

2. srpna 2023
Ve druhé třídě základní školy si řekla, že se stane dětskou doktorkou. A její sen se stal skutečností. „Byla to dlouhá cesta, musela jsem pro to něco udělat, ale jsem za to moc ráda,“ konstatovala primářka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová, která pediatrii zasvětila celý svůj profesní život.

Krásný obor a výborná škola

„Je to krásný obor. Za mě je to nejhezčí část medicíny,“ svěřila se Ludmila Pospíšilová, jež vystudovala dětské lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. „Když si člověk vybere tento obor, rozhodně neudělá špatně. Troufám si tvrdit, že je přímo ideální i pro ty, co svou profesní kariéru teprve začínají. A pokud se navíc dostanou do nemocnice, jako je ta Svitavská, je to pro ně výborná škola i do budoucna. Mohou se tu potkat s různými případy. Záběr je skutečně široký a pestrý. Od miminka narozeného ve 20. týdnu, které k nám přinese otec na vrátnici zabalené jen v košili, až po 150kilového 18letého dorostence,“ poznamenala primářka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice. „I absolvent či mladý lékař tu získá velmi cenné zkušenosti a praxi. Řešíme zde různé stavy, respirační onemocnění dětí, patologie trávicího systému, ledvin i sociální pediatrii. Může se tady realizovat v pooperační péči – v chirurgii, urologii, ORL,“ prohlásila Ludmila Pospíšilová, kterou práce stále naplňuje a baví.

Největší radost? Spokojené dítě

„Největší radost mám, když se na mě dítě po vyšetření usměje a je na něm vidět, že je spokojené. To pak většinou bývají spokojení i rodiče,“ uvedla primářka. „Naopak nejtěžší je, když malého človíčka i přes veškerou snahu a péči ztrácíme. Jsme tu pro to, abychom životy zachraňovali a usnadňovali a když se to nepovede, tak se s tím opravdu těžko smiřuje. I když těch případů je skutečně minimum,“ podotkla Ludmila Pospíšilová.

„Také mě trápí, když vidím, že ne všechny děti se mají dobře. Jak některé z nich vinou nedostatečné nebo špatné péče těch nejbližších končí s trvalým poškozením zdraví. Bohužel i my jsme se setkali s tím, že jsme museli řešit případy týraných dětí,“ posteskla si primářka oddělení, na kterém pracuje převážná většina žen.

„Pediatrie je spíše feminizovaný obor. Podle mého názoru by každý pediatr měl mít vlastní dítě, aby mohl při každodenní praxi uplatnit nejen teoretické znalosti, ale i své rodičovské zkušenosti,“ uzavřela Ludmila Pospíšilová.