Prvňáčci si vyzkoušeli na figuríně masáž srdce

3. června 2024
Do nemocnice je pozvala lékařka JIP Kamila Pfeiferová. Základní škola Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí totiž v rámci učiva připravila téma Rodiče a povolání. A protože doktorka Kamila Pfeiferová má právě v této škole syna, pozvala na exkurzi do nemocnice celou třídu.

17 školáků z 1.B si nejdřív prohlédlo auto zdravotnické záchranné služby. „O to měli opravdu velký zájem. Podívali se dovnitř sanitky a mohli si i vyzkoušet, jaké to je být v pozici pacienta na nosítkách. Záchranáři pomalu nestačili odpovídat na jejich dotazy,“ řekla manažerka kvality Orlickoústecké nemocnice Lucie Valová, která děti provázela.

I školák může poskytnout první pomoc

A pak už se děti podívaly do nemocnice, konkrétně do nové budovy s urgentním příjmem. Ve druhém patře navštívili přímo pracoviště doktorky Pfeiferové, tedy jednotku intenzivní péče interních oborů. Lékaři zde dětem nejdřív vysvětlili, co dělat, když se ocitnou v situaci, kdy je někomu potřeba poskytnou první pomoc. A pak si to všichni školáci vyzkoušeli na figuríně. „To je bavilo hodně a na to, jak jsou malí, jim to šlo moc dobře,“ pochválila prvňáčky Lucie Valová.

Lékaři připravili pro žáky i prohlídku interní ambulance na urgentním příjmu, kde děti mohly v roli pacienta zažít vyšetření přístrojem na EKG.

Děti se už nemocnice nemusí bát

Závěr půldenní exkurze patřil prohlídce Dětského oddělení včetně zahrady. Tam se dětí ujaly učitelky ze ZŠ a MŠ při nemocnici, které si pro ně připravily další program s tématikou první pomoci. Školáci si třeba zopakovali důležitá čísla pro tísňové volání hravou formou spojování a vybarvování obrázků na pracovním listu, ale také si mohli v herně vyzkoušet interaktivní hračky.

„Doufám, že díky tomu, že se blíž seznámili s nemocničním prostředím, budou mít v případě hospitalizace nebo návštěvy nemocnice menší obavy,“ dodala Lucie Valová.

A asi nejlepším důkazem, že exkurze byla pro školáky skutečně velkým zážitkem, je koláž z fotek s podpisy, kterou děti sami vyrobily a poslaly.