Psychiatrický pavilon už má svou finální venkovní podobu, práce se nyní přesunuly dovnitř

16. prosince 2020
Pryč je doba, kdy se v západní části areálu Pardubické nemocnice nacházelo jen staveniště. Novostavba budovy psychiatrie dokončením fasády získala svou finální venkovní podobu a nyní se stavbaři zaměřují na vnitřní prostory. Všechny práce probíhají podle plánu, a tak by dokončení stavby v květnu příštího roku nemělo nic bránit.

V červnu letošního roku ozdobila střechu nové budovy psychiatrie v areálu Pardubické nemocnice glajcha – symbol zdárného dokončení hrubé stavby. Po zhruba půl roce od tohoto momentu už má psychiatrický pavilon fasádu i potřebné rozvody. „Zhruba v polovině listopadu byly dokončeny vnitřní i vnější omítky, budova už má okna i vstupní dveře a hotové jsou rovněž rozvody vzduchotechniky, teplé i studené vody, topení, odpadů i potrubní pošty,“ říká k současnému stavu prací vedoucí projektu Jaroslav Junek s tím, že dokončená je také hrubá betonáž podlah.

Dominanta atria – indiánská borůvka

Nyní se práce přesunuly především dovnitř. „V současné době se pracuje na montáži elektroinstalace, kompletují se koncové prvky slaboproudů a rozvaděče,“ upřesňuje Jaroslav Junek. „Zároveň se pokládají dlažby a obklady v sociálních zázemích i na schodištích a připravují se instalace podhledů,“ dodává. V posledních dnech došlo už i k nanesení zeminy na plochu střechy a atria. Právě atrium bude sloužit jako relaxační prostor pro pacienty. Uprostřed atria už je také zasazený muchovník olšolistý neboli indiánská borůvka – keř, který bude dominantou atriového prostoru.

Lůžková oddělení i tělocvična

Nová budova bude sloužit oddělení psychiatrie a klinické psychologie. V prvním nadzemním podlaží se budou nacházet dětské ambulance, ambulance klinické psychologie pro dospělé a denní stacionář, který zahrnuje například místnosti pracovní terapie, ateliér art-terapie, místnost pro nácvik počítačových dovedností nebo tělocvičnu. Do druhého podlaží projektanti navrhli uzavřené oddělení a psychiatrickou ambulanci pro dospělé. Nejvyšší, tedy třetí nadzemní podlaží, poskytne zázemí pro otevřené lůžkové oddělení.

Nové versus staré

Psychiatrické oddělení Pardubické nemocnice se v současné době nachází v nevyhovujících, třech navzájem fyzicky nepropojených prostorách, nedostatečná je i celková kapacita lůžek. Nový pavilon, který je navržen jako čtyřkřídlá budova kolem atria s nepravidelným půdorysem, bude dokonalým opakem dosavadních prostor. Pacienti i personál budou moci využívat moderní a důstojné prostředí, jehož součástí budou nejenom pokoje a ambulance, ale například i společenská nebo přednášková místnost, vše prosvětlené přirozeným světlem. „Po dokončení budovy dojde k navýšení počtu lůžek a rozšíření kapacit pro ambulantní péči přibližně na dvojnásobek. Nové moderní prostory také vylepší kvalitu i bezpečnost zdravotní péče a budou důstojným prostředím pro příznivý průběh léčby,“ uzavírá generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.