Šedý zákal? Dnes již snadno a efektivně řešitelné onemocnění

Šedý zákal? Dnes již snadno a efektivně řešitelné onemocnění
12. října 2022
Katarakta, tedy šedý zákal – onemocnění, které snižuje zrakovou ostrost, způsobuje zamlžené vidění nebo citlivost na světlo. A je také jednou z nejčastějších očních diagnóz. Naštěstí medicína si s šedým zákalem dnes již umí dobře poradit. O tom, jak jeho léčba probíhá, pohovořil Vladimír Líška, primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice.

Na zdejším pracovišti lékaři odoperují až 1400 šedých zákalů za rok. Obecně výskyt šedého zákalu stoupá s věkem, podle primáře však není výjimkou, když operaci podstoupí i mladší pacient. „Indikace se posouvá i do nižších věkových skupin, protože pokud víme, že v oku šedý zákal je, není třeba čekat, až ‚uzraje', ale lze jej operovat již v časnější fázi,“ podotýká primář očního oddělení. „Když víme, že má pacient šedý zákal a přijde s tím, že nevidí dobře a brýlemi to nejde korigovat do té míry, aby byl spokojený, je řešením tato efektivní, krátká operace,“ doplňuje.

Velký posun vpřed

Podle něj se operativa šedého zákalu v průběhu let velmi posunula. „Dříve se šedý zákal operoval tím způsobem, že se velkým řezem zakalená čočka úplně odstranila, ovšem bez náhrady. Rekonvalescence byla poměrně dlouhá a pacient, kterému tím pádem pak čočka chyběla, musel nosit velmi silné brýle,“ vysvětluje primář.

A jak se šedý zákal řeší dnes? „Do rohovky se udělá malý otvůrek – 2 až 2,4 milimetru – kterým se odhalí vnitřní část čočky. Ta se s pomocí ultrazvuku rozdrtí a odsaje a zůstane pouze pouzdro původní čočky. Do něj se vloží čočka umělá. Otvor, kterým se operuje, je tak malý, že jej ani není potřeba šít,“ stručně popisuje postup primář. Vlastní operace podle něj trvá do deseti minut a je prováděna ambulantně. Oční oddělení Litomyšlské nemocnice jich za den provede 12 až 15.

Nenáročná rekonvalescence

Doba, po které může pacient po operaci katarakty „fungovat“ bez omezení, není dlouhá. „Operace se provádí ambulantně, tedy bez hospitalizace. Pokud pacient pracuje, neschopenka v řadě případů není ani potřeba, záleží však, jak náročnou práci pacient má. Po operaci doporučujeme alespoň měsíc nebýt v předklonu a dávat pozor, aby se do oka nezanesla infekce,“ uzavírá Vladimír Líška.

Další aktuality