Simulovaný požár s evakuací pacientů na svitavské interně dopadl na jedničku

29. června 2023
Na svitavské interně se nacvičovala evakuace. Cvičení spustila sestřička, která telefonicky ohlásila fiktivní požár na pokoji interního lůžkového oddělení ve 2. patře.

„Evakuace se uskutečnila za stálého provozu oddělení s nejvyšší mírou ohleduplnosti. Klienti se cvičení fyzicky nezúčastnili. Byli o něm předem informováni, a to hlavně proto, aby zůstali v klidu,“ řekl vedoucí oddělení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Antonín Lampárek.

„Na vybrané pokoje byli rozmístěni figuranti. Jednalo se o studenty Střední zdravotnické školy Svitavy, kteří byli více či méně pohybliví, nebo dokonce zcela připoutáni na lůžko,“ uvedla zástupkyně staniční sestry.

Kromě zaměstnanců nemocnice se do cvičení zapojili profesionální i dobrovolní hasiči ze Svitav.

Reakce figurantů se v podstatě shodovaly. „Bylo to pro nás určitě zajímavé. Jsme rádi, že jsme si mohli vyzkoušet, jak taková evakuace probíhá. Nikdy jsme nic takového nezažili. Nechalo to ve mně silný zážitek. Měla jsem z celé akce dobrý pocit. Věděla jsem přesně, co mám dělat,“ reagovala jedna ze studentek.

„Zásahy ve zdravotnických zařízení patří mezi složitější. Postupy ale máme nacvičené, takže mohu potvrdit, že celá akce se odehrála podle plánu,“ sdělil velitel zásahu Jiří Datinský z centrální hasičské stanice Svitavy.

Zaměstnanci nemocnice si tak mohli vyzkoušet postupy při řešení krizové situace. „Musíme vědět, co máme dělat. Figuranti sehráli své role velmi dobře. Celou akci hodnotím jako vydařenou,“ uzavřela náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová.

Po ukončení celé akce se zástupci nemocnice a hasičského záchranného sboru sešli vyhodnocení.  Cílem cvičení bylo nejen úspěšné zdolání požáru pokoje, ale především nácvik záchrany a transportu požárem postižených osob do bezpečného prostředí, zajištění prostoru, dodržení časového harmonogramu a ověření správnosti nastavení informačních toků při vyhlášení evakuace v rámci nemocnice a mezi všemi zúčastněnými subjekty.