Studenti se na Valentýna učili, jak se chránit před pohlavními chorobami

17. února 2023
Symbolicky na svátek zamilovaných, na svatého Valentýna, odstartovala v posluchárně Pardubické nemocnice nová série přednášek, která má za cíl upozornit studenty středních škol na rizika spojená s pohlavními chorobami.

Počet pacientů s pohlavními chorobami roste

„K tomuto kroku jsme se rozhodli proto, že v poslední době výrazně vzrostl počet pacientů s pohlavními chorobami. Za posledních 20 let došlo u kapavky k nárůstu o 364 %, u syfilidy o 326 %. To jsou obrovská čísla, která svědčí o tom, že pohlavní choroby v Pardubickém kraji přibývají,“ uvedl primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík.

„Největší nárůst pohlavních nemocí zaznamenáváme u mladých lidí v kategorii od 15 do 30 let. Ti mají často pocit, že pohlavní nemoci v České republice prakticky vymizely a vůbec si nepřipouštějí, že by se jimi mohli nakazit. Zároveň chybí osvěta, a to jak ve školách, tak třeba i na sociálních sítích, které mladí lidé hojně využívají jako informační zdroj,“ sdělila lékařka kožního oddělení Zdenka Durďáková, která byla hlavní lektorkou úvodní přednášky.

„Snažili jsme se, aby přednáška byla co nejvíce interaktivní. Naším cílem bylo ukázat, jak vypadají pohlavní nemoci a jak se před nimi chránit. Proto jsme se zaměřili zejména na praktickou část. Studenti si mohli vyzkoušet rovněž to, jak správně navlékat kondom,“ upřesnila Zdenka Durďáková.

Bořili též mýty týkající se velikosti pohlavních orgánů

„Naším záměrem bylo i bořit mýty týkající se vzhledu a velikosti pohlavních orgánů,“ podotkla lékařka kožního oddělení. „Kladli jsme důraz hlavně na bezpečný sex. Dnes každý mluví o antikoncepci, ale ta vás neochrání před pohlavní nemocí,“ zdůraznila Zdenka Durďáková.

„Pokud už člověk získá dojem, že pohlavní nemoc má, je třeba zachovat klid a kontaktovat naše kožní oddělení,“ dodala lékařka, která vyvrátila i další mýtus, že pohlavní chorobou se člověk může nakazit například pouhou návštěvou sauny, bazénu nebo vířivky.

Studenti se během přednášky mohli anonymně zeptat na cokoliv, co je zajímalo. Dotaz padl například na bod G. „Bod G v pravém slova smyslu není, ale když ho chce někdo hledat, tak ať ho hledá a třeba ho najde,“ usmívala se Zdenka Durďáková.

Studenti i pedagogové oceňovali praktické ukázky

„Přednáška nás bavila. Dozvěděli jsme se tu spoustu zajímavých informací,“ shodli se studenti prvního ročníku čtyřletého studia Gymnázia Dašická v Pardubicích, kteří ocenili především praktické ukázky a stručné a srozumitelné shrnutí všeho podstatného, co s daným tématem souvisí.

Pozitivně hodnotili akci i pedagogové. „Jde o velmi přínosnou aktivitu. Přednáška byla moc pěkně zpracovaná a bylo vidět, že studenty zaujala,“ řekl učitel pardubického Gymnázia Dašická Daniel Žák.

„Za kladnou zpětnou vazbu jsme rádi. Určitě chceme v těchto vzdělávacích aktivitách pokračovat,“ uzavřela vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.