„Za rok vyšetříme 150 tisíc pacientů,“ říká primář radiodiagnostického oddělení

Foto: primář Leoš Ungermann
4. dubna 2023
Jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů moderní medicíny je radiodiagnostika. Jde o obor, který se zabývá především medicínskými zobrazovacími metodami. Kromě diagnostiky však provádí také některé léčebné výkony. Nejen o tom jsme hovořili s primářem radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice LEOŠEM UNGERMANNEM.

Můžete nám přiblížit činnost radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice?

Radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice provádí diagnostiku chorob prostřednictvím moderních medicínských zobrazovacích metod. K tomu využívá celou řadu přístrojů na vyšetření pacientů. Ty pracují s rentgenovým zářením i bez něj, od klasického rentgenu přes ultrazvuk, magnetickou rezonanci, mamograf, CT neboli výpočetní tomograf a PET/CT, což je pozitronová emisní tomografie.

Jak se k vám pacient, který vaše služby potřebuje, může dostat? Je možné se k vám objednat přímo nebo jaká je ta z vašeho pohledu ideální cesta?

Pacienta k nám může objednat lékař, ale každý má možnost objednat se i sám. A to telefonicky na čísle 466 015 806 nebo osobně přímo na recepci našeho oddělení.

Co je u vás v současné době nového?

Na konci loňského roku jsme vyměnili naše hlavní CT, v letošním roce jednu z magnetických rezonancí. Nedávno jsme pořídli i PET/CT a druhou magnetickou rezonanci, takže v současné době disponujeme dvěma přístroji magnetické rezonance a CT a jedním PET/CT.

Do jaké míry nové přístroje a moderní technologie ovlivňují váš obor?

Náš obor je hlavně o těchto technologiích. Když jsem v něm začínal, teprve se rozvíjely první přístroje magnetické rezonance nebo multidetektorového CT. A dnes to jsou běžná zařízení prakticky ve všech nemocnicích.

Jaká byla vaše cesta k radiodiagnostice?

Po škole to byla jasná volba. Chodil jsem na gymnáziu do matematické třídy a měl blízko k výpočetní technice, matematice a logickému uvažování, takže když jsem nastupoval do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, šel jsem cíleně na tento obor.

Co tento obor může nabídnout vašim následovníkům?

Všem zájemcům říkám, že je to hlavně pestrost oboru. Bez radiodiagnostiky se dnes prakticky žádné oddělení v nemocnici neobejde. Absolvent musí mít velké znalosti v podstatě o celé medicíně a pokud chce, může být téměř každý den na jiném pracovišti. To mi přijde hodně zajímavé.

Kolik vyšetření ročně provedete?

Za rok vyšetříme kolem 150 tisíc pacientů. Je to, jako kdyby k nám přišel každý Pardubák jednou a půlka z nich ještě podruhé. Výhodou je, že k nám míří pacienti na vyšetření, jejichž spektrum je skutečně rozsáhlé. Navíc jsme je schopni i léčit, například prostřednictvím intervenční radiologie. Ta nám umožňuje nahradit nebo ulehčit chirurgický výkon pod dohledem moderní zobrazovací techniky.