Nadační fond S námi je tu lépe! vyhlašuje projekt roku 2025

2. října 2024
Urologická endoskopická věž s NBI zobrazováním se stala dalším cílovým projektem Nadačního fondu S námi je tu lépe!, který podporuje Orlickoústeckou nemocnici už řadu let. Návrh na pořízení nového zařízení vzešel z urologického oddělení, které provedlo od roku 2021 více než 290 endoskopických operací tumorů močového měchýře.

Nádory močového měchýře zaujímají 7. příčku mezi nejčastějšími zhoubnými nádorovými onemocněními v ČR. Přestože jejich výskyt vzrůstá, nenarůstají počty pacientů, kteří tomuto onemocnění podléhají. „Vysvětlením je zejména zkvalitnění diagnostických metod a včasný záchyt onemocnění v počátečních stádiích. To je cílem i u našich pacientů,“ uvedl ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.

Nová endoskopická věž, o kterou urologické oddělení požádalo, disponuje moderní technologií NBI (Narrow Band Imaging). Úzkopásmové NBI zobrazování je technické řešení, při kterém se objekt osvětluje přes barevné filtry. Získaný obraz lépe zachycuje kontrast sliznic vůči cévní síti a pomáhá odhalit zánětlivé choroby sliznice, novotvarové léze apod. „Zvýšený kontrast mezi urotelem a hypervaskulární rakovinovou tkání pomůže lékaři oproti stávající endoskopické technologii odhalit i drobná recidivující ložiska nádorů, která jsou pro nás hůře viditelná nebo mohou být na začátku zcela skryta,“ vysvětluje primář urologického oddělení Orlickoústecké nemocnice Martin Novák. Přitom platí, že čím dříve se nádor zachytí, tím lepší je prognóza z hlediska léčby i kvality života pacienta.

Endoskopická věž s technologií NBI se využívá nejen k diagnostice onemocnění a provádění odběru vzorku tkáně k dalšímu vyšetření, ale i k samotnému odstraňování nádorů. „Prezentace pana primáře dokumentovala přínos technologie NBI v časné diagnostice onkologických pacientů v četných studiích a také v doporučení Evropské urologické společnosti. Proto jsme se rozhodli podpořit právě tento projekt, který bude mít prokazatelný vliv na zlepšení léčby urologických onkologických pacientů,“ uvedl za správní radu Nadační fondu S námi je tu lépe! Josef Hájek.

Součástí nové endoskopické věže je kamerová jednotka s integrovaným světelným zdrojem, lehká kamerová hlava, která zvýší komfort provádění výkonů, monitor a přístrojový vozík. Cena přístroje je 1 800 000 Kč.

Přispějte na novou pomůcku spolu s námi!

Číslo účtu: 257730877/0300, v. s. 533 100

Více na www.snamijetulepe.cz.